najstarszy system medyczny świata
Tradycyjna medycyna chińska
drzewo życia
Ziołolecznictwo
Za najstarszy system ziołolecznictwa uznaje się tradycyjną medycynę chińską sięgającą 5000 lat przed naszą erą. Jest ona wielką skarbnicą wiedzy, a jednocześnie podwaliną współczesnej medycyny. W ziołolecznictwie wykorzystuje się surowce ziołowe do zwalczania rozmaitych schorzeń. Nie wystarczy jednak tylko wiedzieć, która roślina zwalcza jaką przypadłość. Równie ważna jest umiejętność komponowania poszczególnych składników, a także ich właściwa obróbka i sposób dozowania. Ziołolecznictwo to alternatywa dla standardowych kuracji farmakologicznych lekami syntetycznymi.
Co to są zioła?
Termin zioła bardzo często kojarzony jest ze słowem „ziele”, czyli potocznie z tymi roślinami, które nie są zaliczane do drzew i krzewów. W rzeczywistości jednak tak nie jest, ponieważ wiele ziół otrzymywanych jest właśnie z kwiatów, liści, kory czy korzeni drzew i krzewów. Do roślin zielarskich zaliczane są bardzo często różne, pożyteczne dla człowieka gatunki roślin, leczniczych, przyprawowych i olejkowych. Znaczna ich część zalicza się do kilku z tych grup jednocześnie, a nawet wchodzi w zestaw roślin warzywnych (np. czosnek, cebula, karczoch), kwiatowych (np. nagietek, malwa), rolniczych (np. kukurydza, gryka), pastewnych (koniczyna) czy pszczelarskich (np. ogórecznik). Surowiec zielarski może stanowić tylko jedną część rośliny, bądź kilka jej części, które mają różne zastosowanie.
Korzyści związane z ziołolecznictwem
Zaletą ziołolecznictwa jest pozytywny wpływ na organizm zarówno w stanie choroby, jak i zdrowia. Dlatego nierzadko zaleca się kuracje ziołowe u ludzi zdrowych, jedynie w celu utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej do późnego wieku, zahamowania procesów starzenia organizmu, wzrostu sił witalnych, a także wzmacniania odporności i zmniejszania ryzyka zaistnienia rozmaitych chorób cywilizacyjnych, w tym miażdżycy, cukrzycy czy nowotworów.
Kolejnym istotnym atutem ziół jest kompleksowe wspomaganie zdrowia. Dlatego częstym zjawiskiem, po zastosowaniu ziół na konkretną dolegliwość, jest nie tylko likwidacja lub złagodzenie tej jednej dolegliwości, ale również polepszenie stanu organizmu i samopoczucia w innych aspektach.
Bezpieczeństwo preparatów ziołowych
Ziołolecznictwo jest zazwyczaj utożsamiane z naturalną i bezpieczną terapią. W rzeczywistości ziołowe leki mogą zawierać silnie działające substancje aktywne, a to że pochodzą z roślin nie zmienia faktu, iż mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego najpewniejsze jest stosowanie się do tradycyjnych metod przygotowywania mieszanek ziołowych i preparatów, ponieważ dzięki temu zapobiegamy niewłaściwemu użyciu, a przede wszystkim skutkom ubocznym. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie zamiaru przyjmowania preparatów ziołowych z terapeutą zajmującym się ziołolecznictwem.
Zioła używane w naszym gabinecie pochodzą ze sprawdzonych źródeł i posiadają atesty i certyfikaty bezpieczeństwa UE.
Kto powinien zachować ostrożność w stosowaniu preparatów ziołowych?
Zagrożeniem dla zdrowia może być stosowanie suplementów ziołowych gdy:
- przyjmujesz inne leki – nawet leki bez recepty w połączeniu z substancjami aktywnymi ziołowych leków mogą powodować groźne efekty uboczne, szczególnie jeśli są to leki przeciwzakrzepowe, leki na nadciśnienie, bądź aspiryna;
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią – preparaty roślinne mogą być w pełni bezpieczne dla ciebie, lecz szkodliwe dla płodu; powszechną zasadą jest nieprzyjmowanie w ciąży żadnych leków ani suplementów bez konsultacji z lekarzem;
- oczekujesz na operację – przyjmowanie suplementów ziołowych może wpłynąć na przebieg i powodzenie zabiegów chirurgicznych; składniki niektórych preparatów ziołowych mogą zmniejszyć skuteczność środków znieczulających lub doprowadzić do wzrostu ciśnienia, a także krwotoku;
- masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 65 – nie wszystkie suplementy testowane są pod kątem bezpieczeństwa stosowania ich przez dzieci i mają zalecaną dawkę przeznaczaną dla nich, natomiast metabolizm leków u osób starszych jest nieco inny niż u młodszych, dlatego też przed stosowaniem preparatów ziołowych powinni poradzić się lekarza.
Czy wiesz, że…
W Afryce koncerny farmaceutyczne pracują z szamanami i „tradycyjnymi” lekarzami w celu spisania i przetłumaczenia na język naukowy tradycyjnych metod leczenia. Chociaż trudno jest opisać całe wieki stosowania tradycyjnych metod leczniczych, to czasem zdarzają się naprawdę cenne odkrycia. Okazuje się, że tradycja i „ludowe” metody leczenia mogą są dla medycyny konwencjonalnej prawdziwą kopalnią wiedzy.
Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer tel. 502 31 67 89 albo zadaj pytanie poprzez formularz kontaktowy w panelu KONTAKT